The price of an item which the customer will pay and generally it is excluding the shipping cost.

What is  (Unit Price) 1 The price of an item which the customer will pay and generally it is excluding the shipping cost.A unit price is a value for one product or its dimension, like a pound, a kilogram, or even a pint, which may be employed to compare the same sort of products offered in varying weights as well as amounts. Multiple pricing is selling two or more of the same item at a price that’s lower than the unit cost of one product. The shelf tag indicates the value for your multipack, as well as the unit cost of every can.

The”Unit Price” (or”unit cost”) tells you that the cost per liter, per kilogram, per pound, respectively, of what you would like to purchase. Just divide the price by the quantity.

Example: 2 liters for $3,80 is $3,80/2 liters = $1,90 per liter

Leave a Reply